054-2106470

שכונת תלפיות – חלוצים ובורגנים בסְפַר

אדמות השכונה נקנו על ידי הטמפלרים כבר ב-1911, אבל מלחמת העולם עצרה את הבנייה. בתחילת שנות העשרים תוכננו שתי שכונות ירושלמיות כ'ערי גנים' – בתים בני קומה או שתים, המוקפים בגינה נרחבת. בית הכרם היתה המועדפת והיקרה יותר– בין תלפיות לחלק היהודי של העיר הפרידו שכונות ערביות: טלביה, המושבה הגרמנית ובקעה. 

שכונת הסְפַר הוקמה על ידי עמותה, נבנתה על ידי חברי גדוד העבודה והיתה עצמאית מעיריית ירושלים. תושבי תלפיות לא שילמו ארנונה לעיריית ירושלים, אלא לועד השכונה, שהיה אחראי לסלילת הכבישים, להקמת בית ספר וגן ילדים. את החשמל סיפק הגנרטור הראשון בירושלים. הועד דאג לאספקת המים, לפינוי האשפה ולהפעלת תחבורה ציבורית. בין מייסדי השכונה היו יוסף קלוזנר, אליעזר בן-יהודה וש"י עגנון. בצמוד, מצפון לשכונה נבנה מחנה של הצבא הבריטי, שפירנס בית קפה, מגרש טניס וגם בית בושת. האווירה השקטה והגינות הנרחבות פרנסו בתי מרגוע. האוויר היה צלול וניתן היה לצפות על מדבר יהודה וים המלח. ועד השכונה שיכנע את הבריטים להעביר את שדה התעופה לעטרות, כדי שרעש המטוסים לא יפריע את מנוחת השכנים. מדרום לשכונה הקימו חברי גדוד העבודה את קיבוץ רמת רחל. 

תלפיות ננטשה במאורעות 1929, רבים מהבתים נבזזו ונשרפו. השכונה הותקפה גם במרד הערבי ובמלחמת העצמאות. עד 1967 היו תלפיות ואחותה הקטנה, ארנונה, שכונות נידחות בקצה 'קו התפר העירוני'. אחרי 'ששת הימים' התחילה תנופת בנייה שבלעה את השכונה. צאצאי גדוד העבודה ברמת רחל הפכו ליזמי נדל"ן ובעלי בתים. סיפור השכונה והקיבוץ מקפלים בתוכם את תולדות הציונות.

מסלול: מחנה אלנבי > בית אליעזר בן יהודה, רחוב עין גדי > רחוב קורא הדורות > גן החורשה > קפה תלפיות > בית הקברות ההודי > בית עגנון ברחוב > מלון דיפלומט > 'קו התפר' של ארנונה הישנה > רמת רחל > אתר העתיקות > עמודי הזית.

משך הסיור: 3-4 שעות.