054-2106470

יוחנן המטביל – מעין כרם אל הירדן

יוחנן נולד להורים קשישים ממשפחת כהנים מבוססת – אלישבע וזכריה. בעת הקטרת קטורת הסמים על מזבח הזהב במקדש, הופיע בפני זכריה מלאך, שבישר לו שייוולד לו בן ושמו יהיה "יוחנן". האב לעתיד היה ספקן וביקש אות. המלאך הפך את זכריה לאילם ורק בברית המילה של התינוק, כשהגיע הזמן לקרוא בשמו, הצליח זכריה להכריז: "שמו יוחנן!" 

כשבגר, נטש יוחנן את מנעמי עין כרם ויצא למסע רוחני במדבר. הוא התנזר והסתגף, לבש אדרת משיער גמלים, והתקיים מדבש פרא וחגבים. הוא ניבא את קץ הימים המתקרב וקרא לאנשים לעזוב את חייהם הגשמיים, להתוודות על חטאיהם, לטבול ולטהר את נשמותיהם. יוחנן הטביל את מאמיניו במקום בו עלה אליהו השמימה ואלפי מאמיניו ראו בו גלגול של הנביא. הוא הטביל גם את ישוע הנצרתי, אך לא השתכנע באלוהותו. הכריזמה של יוחנן הפחידה את המלך, שאסר אותו. המלכה הנעלבת היתה זו שגרמה להוצאתו להורג. 

הנוצרים אימצו את יוחנן כמבשר של המשיח. המסרים שלו הם הבסיס לתנועת הנזירוּת הנוצרית. מדבר יהודה הפך בהשראתו ל"עיר האלוהים" שחיו בה מאות נזירים במנזרים ובכוכי התבודדות. הקשר בין יוחנן לאיסיים שנוי במחלוקת – האם היה אחד הנזירים המדבריים שקפידו על טבילת טהרה וחיכו לבואו של יום הדין? הנזירוּת, שבתחילתה נחשבה חתרנית, אומצה על ידי הממסד הכנסייתי והפוליטי. המנזרים הפכו למעוזים של השלטון, הלינו, האכילו והגנו על רבבות צליינים שהגיעו אל ארץ הקודש. רוחו של יוחנן ממשיכה להפעים, קולו עוד נשמע בשקט של המדבר…

מסלול: כנסיית הביקור > מעין מרים > מנזר יוחנן בהרים > אכסניית השומרוני הטוב > קסר אל-יאהוד > דיר חיג'לה > קומראן.

משך הסיור: 8-10 שעות