054-2106470

הפיסול המדברי של עזרא אוריון

עזרא אוריון היה מורד קיומי ויוצר לקוני. הוא העמיד פסלים המשוחחים עם סביבתם וגורמים לצופה להימדד לעומתם. כדי לחוות את "החוויה הרוחנית המשמעותית" מחוייבים המבקרים להרחיק אל המדבר, לעיתים להגיע ברגל. רק כך יוכלו לראות את העבודות בתנאי השטח, כחלק מהנוף בו הן נמצאות. 

כך כתב:
"חיים באזור מדברי יכולים להיות מפגש איטי עם מסלע חשוף, עם סלעיות קשוחה, גרמית, איטית ללא שיעור – הימדדות מול המסלע היא חווית התחוורות הלעומת, נוכח מימדי הזמן – החלל – האיטיות – הדומיה – טווחי שנות אור – – בהר הנגב ובסיני ישנם שרידי תרבויות של חצי-נוודים מתקופת הברונזה, אשר עיצבו קוי אבן ארוכים. אנשים אלה מיקמו מאות קברי ראשי השבטים שלהם, על קוי-הרקיע – ועל פני פסגות המסלע – העבודות שעשיתי על פני שדה צין, על פסגת הר ארדון שמעל מכתש רמון, מול הר עריף א-נאקה ומול פסגת האנפורנה, משתייכות מהותית לפיסול הארכיאולוגי הזה – גם הן נוכחות לקונית באבנים שהוסעו בתהליכי הבליה – ישויות גיאומטריות בהן מכריעה הבחירה הגיאו-פיסולית – האיתור המדויק והפנית הציר מול שיאי הנסיקה הטקטונית. ישויות פיסול הן משגרים – – – "

ההדרכה תנסוק מהמדבר אל המאדים והלאה אל האינסוף הבין-גלקטי.

מסלול: 'כוח אנכי' – הדחפור הממריא בדרום באר שבע > 'זהות' בירוחם > 'יחד מדברי' בקצה מישור צין > 'הגלריה לפיסול מדברי' במדרשת שדה בוקר > 'מתחם סלעים' בפארק לפיסול מדברי, על שפת מכתש רמון. אפשרות: הליכה אל 'יחד מדברי' וקווי האבנים. אפשרות: 'מצבו של האדם' בסדום.

משך הסיור: 8-10 שעות.