054-2106470

עין כרם – אמונות ואומנות

עין כרם נחשבת למקום הרביעי בקדושתו לנצרות, אחרי ירושלים, בית לחם ונצרת. ממש כאן, ליד המעין, נפגשו מרים, אמו של ישו, ואלישבע, אמו של יוחנן המטביל. שתיהן היו בהריון – ולפי המסופר, העוברים בבטן אימם הכירו זה את זה וקיפצו מרוב שמחה. יוחנן נולד חצי שנה לפני ישוע, במערה שמתחת לכנסיית יוחנן בהרים. כשהמלך הורדוס ציווה להרוג את כל התינוקות בממלכה, אלישבע התחבאה עם יוחנן במערה על הגבעה ממול, ליד בית הקיץ המשפחתי. יוחנן היה 'המטביל' ואז קיבל את תואר 'המבשר' ועין כרם הפכה למקודשת בעיני מאמיניו. המגניפיקט והבנדיקטוס– שתיים משלוש התפילות החשובות בנצרות– נכתבו בעין כרם. רבים רצו נוכחות במקום, בנו כנסיות, מנזרים ובתי הארחה לצליינים. 

הציוריות הכפרית מעוררת השראה ויצירתיות. משאבים וכשרונות רבים הושקעו באדריכלות של הכנסיות, בפסלים, בפסיפסים, בציורי קיר, באריחים ובאיקונות. כל אדריכל הביא את הסגנון של ארצו. כל אמן המחיש את גיבורי העלילה לפי מוסכמות התרבות ממנה בא. המעין – מקור החיים, קדוש לכל הדתות והתרבויות שחיו כאן. מתחת לחצר של כנסיית יוחנן בהרים נמצאו כנסיה ביזנטית, מקווה טהרה מימי בית שני ופסל שיש של אפרודיטה. המוסלמים בנו מעל המעין מסגד וצריח. 

בימי המנדט הבריטי עין כרם היתה הכפר הגדול והעשיר ביותר בנפת ירושלים. מאז הכפר הפך ליעד מבוקש לנופשים, ששוכרים בו חדרים, נהנים מהאוויר הצלול והאווירה הציורית. בתי מידות של תושבים אמידים הצטרפו אל המבנים הכפריים, הקדומים והמרקם הכפרי נשמר. עין כרם נושקת לנחל שורק וטובלת בחורש שצמח על הטראסות העתיקות. כל אלה יוצרים מפגש נפלא של תרבויות, אתרים ונופים. 

בסיור נבקר באתרים השונים, נעמוד על המיוחד לכל מקום ונגיע לנקודות תצפית נהדרות.

מסלול: מצומת אורה במורד הטיילת > מנזר גורני וכנסיית הבצלים > השביל לעין כרם > כנסיית הביקור > מעין מרים > בוסתן המעין > הכנסייה היוונית > מנזר האחיות ציון > מנזר יוחנן בהרים.

משך הסיור: 6-7 שעות.