054-2106470

שליחות אל העם היהודי

מאז הקמתה ב- 1809, תמכה CMJ בזכויות היהודים ועודדה עלייה לארץ ישראל. הנוצרים הציוניים האמינו בנבואת נביאי הנחמה על כך שהמשיח יבוא רק אחרי שעם ישראל יחזור מהגלות. שליחי החברה יצאו לירושלים, שהיתה אז עיר נידחת בשלטון העות'מני, על מנת לקדם את התהליך. הרופא הראשון שהגיע מת כעבור שנה, הבישוף הראשון מת כעבור שלוש שנים, אך העבודה נמשכה. שליחי החברה היו מחוללי שינוי ונציגי הקידמה. הם הקימו בירושלים, בצפת וביפו בתי ספר לבּנים ובּנות, מרפאות ובתי חולים, כנסיות, בתי מלאכה, בתי דפוס וחנויות ספרים. כשבנו כנסייה – הראשונה מאז יציאת הצלבנים מהארץ, הביאו סתתים ממלטה, על מנת ללמד את המקומיים את המקצוע. קורות העץ לתקרה והרעפים לגג הובאו מאירופה. במקום צלב, הוצבו באפסיס של הכנסייה עשרת הדברות ותפילת האדון בעברית. האיום של המסיון על נשמות היהודים עורר חרמות ונידויים אך עודד הקמה של בתי ספר ובתי חולים יהודיים. שליחי החברה ייסדו את תעשיית המזכרות לתיירים ויהודים שחיו על נדבות "החלוקה", למדו אומנות ומלאכות שאפשרו להם להתפרנס בכבוד. זו היתה ההשראה להקמת 'בצלאל'. 

אחרי מלחמת העצמאות, כשבית החולים על הר הצופים נותק מהעיר היהודית, נתנה CMJ ל'הדסה' לפעול במתחם בית החולים שלהם ברחוב הנביאים. כשבית החולים עבר לעין כרם, הקימו במקום בית ספר בינלאומי שהוא נווה מדבר של סובלנות. הסיור הוא בעקבות 200 שנה של שליחות אל הארץ המובטחת והעם הנבחר.

מסלול: שער יפו > הכנסייה ומרכז המורשת > לאורך רחוב הנביאים > בית אנה טיכו > בית של קונרד שיק > מתחם בית החולים האנגליקני שהפך לבית ספר בינלאומי.

משך הסיור: 4-5 שעות.