054-2106470

הפיסול המדברי של עזרא אוריון

עזרא אוריון היה מורד קיומי ויוצר לקוני. הוא העמיד פסלים המשוחחים עם סביבתם וגורמים לנו להימדד מולם. כדי לעבור "חוויה רוחנית משמעותית" מחוייבים המבקרים להרחיק אל המדבר. לעיתים עליהם להתאמץ ולהגיע ברגל. רק כך יוכלו לראות את העבודות בתנאי השטח, כחלק מהנוף בו הן נמצאות. מהדחפור הממריא בפאתי באר שבע, אל פסל 'זהות' בירוחם. מ-'יחד מדברי' שעל שפת מישור צין אל 'מתחם סלעים' שעל שפת מכתש רמון. חזונו של עזרא אוריון ינסוק משם אל המאדים ואל האינסוף הבין-גלקטי.

יוחנן המטביל – מעין כרם אל הירדן

יוחנן נולד להורים זקנים ממשפחת כהנים מבוססת. הוא נטש את מנעמי ביתו ויצא למסע רוחני במדבר יהודה. יוחנן התנזר והסתגף, לבש אדרת שיער והתקיים מחגבים ודבש פרא. הוא הטיף לשחרור של הגשמי, להתוודות על חטא, לטבילה בירדן ולטיהור הנשמה כהכנה לקץ הימים המתקרב. אחד מהאלפים שנטבלו - ישוע הנצרתי, התפרסם כל כך שיוחנן הוכרז כמבשר שלו. הכריזמה של יוחנן איימה על המלך והובילה לסופו הטרגי. המסרים להם הטיף יוחנן הם הבסיס לתנועת הנזירות הנוצרית ולמנזרי המדבר. רוחו ממשיכה להפעים.

עין כרם – אמונות ואומנות

עין כרם היא המקום הרביעי בקדושתו לנצרות. ממש כאן, ליד המעין, נפגשו מרים, אמו של ישו, ואלישבע, אמו של יוחנן המטביל שנולד במערה מקומית. רבים רצו אחיזה במקום. הציוריות הכפרית עוררה השראה ויצירתיות. משאבים וכשרונות רבים הושקעו באדריכלות של הכנסיות, בפסלים, בפסיפסים, בציורי הקיר, באריחים ובאיקונות. כל אדריכל הביא את הסגנון של ארצו. כל אמן המחיש את גיבורי העלילה לפי מוסכמות התרבות ממנה בא. המעין חשוב גם למוסלמים, שבנו מסגד וצריח. כל אלה יצרו מפגש נפלא של תרבויות.

שכונת תלפיות – חלוצים ובורגנים בסְפַר

שכונת הסְפַר הוקמה על ידי עמותה שנבנתה על ידי חברי גדוד העבודה והיתה עצמאית מעיריית ירושלים. הצבא הבריטי פירנס בית קפה, מגרש טניס וגם בית בושת. האווירה השקטה והגינות הנרחבות פירנסו בתי מרגוע. תלפיות נינטשה במאורעות, הותקפה במרד הערבי ובמלחמת העצמאות. עד 1967 תלפיות היתה שכונה נידחת בקצה 'קו התפר העירוני'. כשהגבול התרחק, השכונה נבלעה בתנופת הבנייה. צאצאי גדוד העבודה ברמת רחל הפכו ליזמי נדל"ן ובעלי בתים. סיפור השכונה והקיבוץ מקפלים בתוכם את תולדות הציונות.

שליחות אל העם היהודי

מתחילת המאה ה- 19 תמכה "החברה הלונדונית לשליחות לעם היהודי", CMJ, בזכויות היהודים ועודדה עלייה לארץ ישראל. שליחי החברה חוללו שינוי וקידמה. הם הקימו בתי ספר לבנים ובנות, מרפאות ובתי חולים, כנסיות פרוטסטנטיות, בתי מלאכה, בתי דפוס וחנויות ספרים. פעילות החברה גרמה להקמת בתי ספר ובתי חולים יהודיים, מחשש להתנצרות. CMJ ייסדה את תעשיית המזכרות שהיתה השראה להקמת 'בצלאל'. האמונה של שליחי הארגון בסובלנות ועזרה לזולת ממשיכה לקרב לבבות.

בוסתן המעין – חיבור לאדמה

יוזמה מקומית להקמת בוסתן ושחזור החקלאות המסורתית. אני חלק מקבוצת מתנדבים שמטפחת את השטח. הכשרנו שבילים, בנינו מדרגות ופינות ישיבה, נטענו יותר מ- 150 עצים ופרשנו צינורות השקייה. יחד הפכנו שטח מוזנח לבוסתן קהילתי פופולרי ואתר טבע עירוני אהוב. בואו לסיור והצטרפו לעשייה הקהילתית, בעבודת כפיים. השיקום קשוב למה שנחוץ באותה עונה. שיקום טרסות מגבש את הקבוצה, מעודד אחריות סביבתית ומשרה נחת של "תיקון עולם".

קדוש, קדוש, קדוש

ירושלים היא העיר הכי קדושה בעולם – עוגת שכבות של היסטוריה ותרבות, כור היתוך של אמונות ורגשות. העיר היא במהה בינלאומית של דרמה מתמשכת. במהלך 5,000 שנים הצטברה הקדושה. האתרים הקדושים ביותר נמצאים בתוך חומות העיר העתיקה, במרחק הליכה קצרה זה מזה. העיר היא תערובת ססגונית של עתיק וחדש, עימות ודו-קיום. הליכה בסימטאות, בין קודש לקודש, היא חוויה מרתקת.

המנדט הבריטי כערש הסכסוך הישראלי-פלסטיני

כשהבריטים הגיעו, הם ראו את עצמם כצלבנים מודרניים הכובשים מחדש את ארץ הקודש. התושבים קיבלו את פניהם כמשחררים מהשלטון המדכא והמושחת של העות'מנים. הבריטים תכננו להשאר לעד, אבל עזבו אחרי 31 שנים בלבד. הם ניסו לישם מדיניות סותרת באופן מאוזן. התפישה הבריטית של "משחק הוגן" התנגשה במאבק המר בין אומות יריבות. הם פיתחו את התשתית של הארץ, בנו נמל מים עמוקים, סללו כבישים ומסילות רכבת, סיפקו מים זורמים וחשמל. הם הניחו יסודות למערכות משפט, חינוך ובריאות. כשהבריטים עזבו, הם היו שנואי כל הצדדים. האם המנדט הבריטי נועד להכשל? האם הוא נכשל? המורשת שלהם משתקפת באדריכלות מפוארת, ביסודות של מדינת ישראל ובסכסוך המתמשך בין הישראלים לפלסטינאים.

רוחות רפאים במבצרים צלבניים

למרות שממלכת ירושלים הצלבנית התקיימה במשך פחות ממאה שנה, היא הותירה באזור את חותם נצחי. כשאחרון האבירים הפליג מכאן, בתום כמאתיים שנים של הרפתקאה צלבנית, המבצרים נהרסו, אבל המיתוס ממשיך לחיות. מאז הוכתרו הרבה מלחמות כמסעות צלב, או כתמונת מראה - מלחמות ג'יהד קדושות. האם היתה נפילת הצלבנים בלתי נמנעת? האם הציונות היא גלגול נוסף של הצלבנים? מבצרים צלבניים מלהיבים המפוזרים ברחבי הארץ ניצבים כמצבות, מעוררים מיתוסים ומחלוקות היסטוריוגרפית.

All rights reserved to Alon Orion @2024