054-2106470

מה בין קומיקס, רומן גראפי וסיפור חזותי?

כיוון שתמונה שווה אלף מילים, שילוב של כמה דימויים עוקבים ורצף מילים יוצר אפשרות לפרוש עלילה על ציר הזמן. בהתחלה היו רצועות של ציורים הומוריסטיים, שזכו לפופולריות עצומה. עם השנים הרחיבו היוצרים את גבולות הסוגה וזכו להערכה ספרותית.

נפוצות ביותר הן רצועת קומיקס (Comic strip) – רצף של 3-5 דימויים, לרוב עם "שורת מחץ" משעשעת במשבצת האחרונה. רצועות קומיקס מפורסמות על בסיס קבוע (בדרך כלל על בסיס יומי או שבועי) בעיתונים, בכתבי-עת ובאתרי אינטרנט. הדמויות הקבועות ברצועות המופצות בעיתונות המאוגדת (syndicated) הפכו לגיבורי תרבות.

חוברות קומיקס מופצות בתדירות קבועה. העלילה מורכבת מרצף של דימויים המתפרשים על פני כ-24 עמודים. העמוד האחרון בונה מתח וציפייה להמשך שיופיע בגליון הבא. גיבורי חוברות הקומיקס יצרו קהל נאמן שקנה בהתלהבות גם ספרים. מליוני קוראים מכל הגילים, השתתפו בהרפתקאות של טינטין, שטייל בכל העולם, מתחת פני הים ואפילו על הירח.

רומן גרפי (Graphic Novel) הוא ספר הפורש עלילה ארוכה ומורכבת ברצף ציורים. לרוב התכנים דרמטיים ומיועדים לקהל מבוגר. הסוגה הוכרה כראוייה לנושאים רציניים עם יצירת הספר 'מאוס-סיפורו של ניצול', המתאר את הגזענות המרושעת של השואה, כעולם בו היהודים הם עכברים והנאצים חתולים. אחריו יצאו הספר 'המזימה' מתאר את ההתפתחות הרעילה של 'הפרוטוקולים של זקני ציון', ו'אנה פרנק: היומן הגרפי', המנכיח ביצירתיות את עולמה ומעורר הזדהות.

הסיפור החזותי משוחרר מהצורך ברצף של ציורים. הסיפור מומחש ברצף דימויים מגוון: ציורים, צילומים (לפעמים מבוימים), אמנות קלאסית, כרזות ופרסומות. צילומים היסטוריים המשולבים בעלילה מבססים את אמינות הסיפור.

עם השנים התפתחו מוסכמות, לפיהן מוצגים דברים הנאמרים בתוך בלון, מחשבות בתוך ענן ורעשים במסגרת משוננת. גיבורי העל שנוצרו בחוברות הקומיקס ביססו תעשיית סרטי נוסחה הגורפת מיליארדים. כנסים בינלאומיים ואירועי השקה מושכים רבבות. קהילות אוהדים דנים בהתלהבות על יקומים מקבילים ועל המשמעות הפיזיקלית של הרווח שבין שני דימויים ברצף. יש מחלוקת בין תאורטיקנים, היסטוריונים לאמנות ואמנים, לגבי מושג הקומיקס. ריבוי הקומיקס בתרבויות שונות מקשה על הגדרה מוסכמת. ברור שהסוגה יצירתית, מגוונת ומסקרנת.

ניתן להוסיף להרצאה סדנת התנסות ביצירת קומיקס.