054-2106470

שליחות אל העם היהודי

הרפורמציה והמצאת הדפוס הפכו את התנ"ך לנגיש לאדם הפשוט. פרוטסטנטים רבים האמינו באהבתו של האל לעם היהודי וברצון האל שעמו ישוב לציון. ב-1809 הקים היהודי המשיחי יוסף פריי חברה במטרה להצהיר על משיחיותו של ישוע ליהודים וללמד את הכנסייה על שורשיה היהודיים.
Church's Ministry Among Jewish People – CMJ תמכה בזכויות היהודים ועודדה עלייה לארץ ישראל. שליחי החברה בארץ ישראל היו סוכני שינוי ונציגי הקידמה. ב-1824 הגיע הרופא המודרני הראשון בירושלים. ב-1844 הקימו את בית החולים הראשון בירושלים ובהמשך בצפת. ב-1897 העבירו את בית החולים מהעיר העתיקה אל מתחם ברחוב הנביאים. האיום של ה'מסיון' על נשמות היהודים עורר חרמות ונידויים אך גם תחרות – היהודים הקימו בתי ספר ובתי חולים. ב-1948, כשבית החולים בהר הצופים נותק,CMJ  הציעה את המתחם ל'הדסה', שהפעילה במקום את בית החולים עד שנת 1962. שליחי CMJ הקימו בירושלים, בצפת וביפו בתי ספר לבנים ולבנות, עם לימודים עיוניים ומקצועיים שהיו נדירים בזמנם. בהמשך נפתח במתחם ברחוב הנביאים בית ספר בינלאומי, שהוא נווה מדבר של סובלנות. 

ב-1843 יסדה ה-CMJ את 'בית התעשיה' – בית ספר מקצועי בו למדו גברים יהודיים מיומנויות נגרות, חרטות, סנדלרות ומקצועות בניה, שהקנו לבוגרים עצמאות כלכלית. נערכו גם שעורים בגרמנית ואנגלית, שעורי חשבון ולימודי מקרא. המוצרים כללו מזכרות מעץ זית שהפכו לתעשית תיירות משגשגת, שהיתה השראה להקמת 'בצלאל'. שליחי CMJ בנו כנסייה שאין בה צלב ולימדו את המקומיים להיות סתתים. הם יסדו בתי דפוס וחנויות ספרים,  שיקמו פליטי פוגרומים וישבו אותם במושבה חקלאית.
זהו סיפור אהבה עיקשת שנמשך יותר מ-210 שנה – שליחות אל העם הנבחר וארץ הקודש.