054-2106470

גלגולו של רובה – מסע שזור בהיסטוריה עולמית

עלילת הסיפור מפותלת - האם היא צירוף מקרים נדיר או בדיה? מי היו בכירי ה'הגנה' ששיתפו פעולה עם הבריטים? האם יחד עם הנשק הוברח גם חשיש? איזה עוד סודות מביכים נשארו חסויים? הקרב בסן סימון הכריע את המערכה בירושלים, אבל מה קרה בשולי הזרקור של ההיסטוריון? מי היתה המאהבת היהודייה של עבד אל-קאדר אל חוסייני? האם יש סיכוי למצוא את הרובה? המומחים הרחיבו את היריעה וביססו את ההקשר, אבל האמת נשארה מעורפלת... יש מורכבות נוספת בתרגום חזותי - האם שילוב של צילומים מקוריים הוא סוג של זיוף?

שליחות אל העם היהודי

CMJ היו פרוטו-ציונים. הם עודדו עלייה לארץ ישראל, שיקמו פליטי פוגרומים ויסדו מושבה חקלאית. שליחי החברה הביאו את הקידמה - הם הקימו בתי ספר לבנים ולבנות, מרפאות ובתי חולים, בתי מלאכה ובתי ספר מקצועיים, בתי דפוס וחנויות ספרים. הם בנו כנסייה שאין בה צלב. הם נתנו ל'הדסה' לפעול במתחם בית החולים שלהם ובהמשך הקימו בו בית ספר בינלאומי שהוא נווה מדבר של סובלנות. השליחות שלהם אל הארץ המובטחת והעם הנבחר נמשכת כבר יותר מ- 200 שנה. האמונה שלהם ועזרתם לזולת ממשיכים לקרב לבבות.

חזאים מבשרים ונביאים

חיזוי העתיד משנה את המציאות - שאול הפך גיבור כששמואל ניבא לו מלכות והובס עוד לפני הקרב בגלבוע. אליהו נאלץ לברוח אל המדבר. יוחנן המטביל איבד את ראשו. יונה התחמק, ניבא וכעס כשהנבואה לא התגשמה. הנביאים היו יועצים אסטרטגיים – האם למרוד? האם להכנע? נבואה לוחמנית של ישעיהו התגשמה וירושלים ניצלה מהמצור. ירמיהו נכלא וכמעט הוצא להורג בגלל נבואה תבוסתנית, אך החורבן לא נמנע. הנבואה היא עיסוק מסוכן...

אמני אדמה, עזרא אוריון ופיסול סביבתי

בשנות השישים התחיל מרד כנגד המסחור של האמנות. אמנים החלו ליצור במרחב הפתוח עבודות סביבתיות, שאי אפשר למכור. כדי לחוות אותן צריך לעלות לרגל - אל מישור מדברי, ימת מלח נידחת, או הר געש מפוסל. צריך לטפס לגובה 4,100 מטר כדי לחוות את 'כן השיגור של התודעה'. חלק מהיצירות כבר התפוררו בכוחות הבלייה. נותר מהן רק תיעוד צילומי. עולם האמנות חטף 'מכה על התודעה', אבל בגלריות העירוניות נמשך המסחר בציורים ופסלים קטנים. המסר הקיצוני של נביאי הפיסול הסביבתי ממשיך להדהד במדבריות.

מיתוג ותקשורת חזותית

איך מאחדים אנשים ורותמים אותם למעשים? איך משכנעים צרכנים לרכוש מוצר? צורות צבעים ומילים משנים את התודעה שלנו. סמלים הופכים לזהות שבשמה אנחנו יוצאים למלחמות קודש, למסעות צלב. דגלים הופכים למותג לאומי, מעוררים אומץ והקרבה. שריפת דגל היא פרובוקציה חריפה. המונים נלחמו במגל והפטיש, בצלב הקרס. משטרים טוטליטריים מבססים את השליט בפולחן אישיות. בדמוקרטיה משווקים פוליטיקאים כמו מוצר. האם המיתוג ידידותי? לפעמים הוא קטלני. כיצד אפשר להתמודד עם מבול המיתוג?

מגילות שפירא – זיוף או טרגדיה?

מוזס וילהלם שפירא התפרסם כשעמד במרכזן של שתי פרשות זיוף עתיקות שהסעירו את עולם הארכאולוגיה וחקר המקרא. השערוריה הראשונה פרצה כשהוכח שאלפי פסלי חרס מואביים שמכר בכסף רב למוזיאון המלכותי בברלין, הם זיוף. לאחר עשור הציע למכירה מגילות שנתגלו במערות באזור ים המלח. על סף סגירת עסקה עם המוזיאון הבריטי, קבעו המומחים שהמגילות מזויפות. כישלון העסקה והכפשתו של שפירא גרמו להתאבדותו ולאובדן המגילות שלו. גילוי מגילות קומראן ערער על הקביעה שהמגילות של שפירא היו מזויפות. אולי מלבד הטרגדיה האישית, היתה כאן אחת ההחמצות הגדולות בתולדות הארכאולוגיה.

גיבורים ציוניים נשכחים

רוב האנשים שתרמו באופן משמעותי לתנועה הציונית מונצחים באופן רשמי – קרואים על שמם רחובות ומוסדות והם כלולים בספרי ההיסטוריה. אבל התהילה חמקמקה, הזכרון קצר וכדי להשתלב באתוס הלאומי צריך גם מזל. יסופר על שלושה גיבורים נשכחים: וויליאם הֶכְלֶר, ויליאם דוֹבּי ולוּאיס אַנְדרוּס. בהרצאה אספר בשבחם של אנשים טובים אלה ואנסה להסביר מדוע נשכחו.

מה בין קומיקס, רומן גראפי וסיפור חזותי?

כיוון שתמונה שווה אלף מילים, שילוב של כמה דימויים עוקבים ורצף מילים יוצר אפשרות לפרוש עלילה על ציר הזמן. בהתחלה היו רצועות של ציורים הומוריסטיים, שזכו לפופולריות עצומה. עם השנים הרחיבו היוצרים את גבולות הסוגה וזכו להערכה ספרותית. מה ההבדל בין סוגי הסוגה?

המאבק על הטבע העירוני – עמק הצבאים ובוסתן המעין

ב'עמק הצבאים' היו מטעי תפוחים ושזיפים שהשתרעו על שטח של 250 דונם, בין שכונות מגורים וכבישים סואנים. כיוון שאוכלוסיית העיר גדלה והחקלאות מניבה פחות רווחים ממכירת דירות, אושרה תוכנית לבנייה נרחבת. התוכנית עוררה מאבק חברתי עיקש, שהצליח להגן על השטח הפתוח ולייסד בו פארק טבע עירוני. 'בוסתן המעין' הוא פרוייקט שיקום קהילתי של שטח שעובד בעבר כחקלאות מסורתית והוזנח בסביבה העירונית. ההרצאה משווה בין 'עמק הצבאים' ו'בוסתן המעין', מתכללת תובנות ומעודדת את התושבים לתקן את העולם שמסביבם.

All rights reserved to Alon Orion @2024